Harun Yahya’nın çalışmaları, Rus Gençlerini Evrim teorisinin aldatmacaları konusunda bilinçlendiriyor...

Rusya kamuoyu geçtiğimiz ay içinde, 15 yaşındaki bir lise öğrencisinin, evrim teorisinin okullarda okutulmasına karşı çıktığı için açtığı ve St-Petersburg mahkemesinde görülmeye başlanan davayı konuştu.
Harun Yahya'nın Rusça eserlerini okuyan ve www.harunyahya.ru internet sitesinin üyesi olan, 15 yaşındaki Lise öğrencisi Maria Shraiber ve babası Kirill Shraiber, `Biyolojinin Temelleri` isimli lise ders kitabında empoze edilen Darwin teorisinin, yalan ve bilimsel olmayan temeller üzerine kurulu olduğunu, çocuk ve insan psikolojisini olumsuz şekilde etkilediğini belirtiyor ve Maria’nın Allah'a inanan bir vatandaş olarak haklarının korunmasını ve biyoloji ders kitabının alternatifsiz olarak evrim teorisi üzerine hazırlanmış olmasının yasaklanmasını talep ediyorlar.
Bu duruşma sebebiyle, Rusya tarihinde ilk defa bir mahkeme, St-Petersburg sehri Oktyabrskiy Mahkemesi, bilimsel-felsefi bir konunun ayrıntılarına girmek zorunda kaldı.

İlk duruşmada, Maria'nın Hristiyan Ortodoks avukatı Konstantin Romanov, « … Darwinizm konusunun bu şekilde yansıtılmasi ve alternatifsiz olarak okullarla okutulması, ülkemizdeki Allah’a inanan insanların inanç haklarını ihlal ediyor» şeklinde bir açıklamada bulundu.

Maria’nin ressam olan babası düzenledikleri basın toplantısında şu açıklamalarda bulundu:
«Bu dava sonucunda, ders kitaplarından, özellikle biyoloji ders kitaplarından, her türlü temelsiz, ispatsız bilgiler çıkartılmalı. Ders kitaplarının öğrencilere empoze ettiği evrim teorisinin bilimsel dayanağı olmadığı çok net olan bir yalandir. Darwin teorisi insanın dini inançlarını aşağılamaktadır. Ateizmin temeli olan Darwinizm felsefesi, buna inanan kişiler için olumsuz bir yaklaşım oluşturmaktadır ve toplular arası ve dinler arası çatışmalara yol açmaktadır".

Bir sonraki celsesi 21 Şubat 2007 tarihinde yapılacak olan mahkemeye, St-Petersburg Üniversitesi'nden, biyoloji, tarih ve felsefe fakültelerinden de uzman bilim adamlarının davet edileceği belirtiliyor.

St-Petersburg'lu lise öğrencisinin davası sadece şehirde değil, tüm Rusya'da büyük yankı uyandırdı. Bütün ilahi dinlerin temsilcileri, Shraiber ailesine desteklerini ilettiler.

Konuyla ilgili beyanat veren St-Petersburg Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler sorumlusu Artemiy Skripkin: «Ateistik dünya bakışı, öğrencilere alternatifsiz ve zorunlu olarak okutulamaz. Bu konuda Maria ile hemfikirim» dedi.
Ayrica bu konu, St-Petersburg'da düzenlenen G8 zirvesi sırasında da konuşuldu. Görüşmelere verilen bir mola sırasında, ABD Başkanı Bush ile İngiltere Başbakanı Blair'in önlerinde duran mikrofonların kapatılması unutulmuştu ve iki ülke liderinin Shraiber davası hakkında konuştukları duyuldu. Sonrasında, ABD Başkanı Bush'un şu sözleri kayıtlara geçti: "Darwin'in kim olduğunu ve gerçek niyetini bilemem ama, evrim teorisini ben de cok saçma buluyorum!". Rusya NTV TV kanali, 14.12.2006

http://news.ntv.ru/99758