Teksaslı öğrenciler de Harun Yahya belgeselleri izliyor...


Teksas'ta yayınlanan "North Texas Daily" gazetesinde, muhabir Jessica Morris imzasıyla 9 Kasim 2006'da yayınlanan makalede, Harun Yahya'nin belgesel filmlerinin Wooten Hall merkezinde gösterildiği ve öğrenciler tarafından büyük ilgi ve beğeniyle karşılandığı anlatılıyor. Bu yazının tercümesini aşağıda okuyabilirsiniz:

Öğrenciler kutsal metinleri ve bilimsel keşifleri tartışıyor - Jessica Morris


Öğrencilerin Kuran'da bulunan bilimsel ilkeler üzerine bir filmi izleyip tartışmaları, bilim ile dini buluşturdu. Harun Yahya'nın kitabına dayalı "Kuran Mucizeleri' adlı film, Müslüman Öğrenciler Derneği tarafından Wooten Hall merkezinde gösterime açtı.

Dernek başkanı olan Richardson Koleji üçüncü sınıf üniversite öğrencisi Ayman Taleb, öğrencilerin Kuran hakkında farklı bir görüş elde edeceğini umduğunu dile getirdi. Taleb, "insanlara, Kuran'ın kutsal dini bir metin olmasına karşın, yalnızca son yüzyıl içinde keşfedilen bilimsel gerçeklerin de Kuran'da yer aldığı fikrini aktarmak istedik" dedi. Filme göre, Kuran 1400 kadar önce vahyedildi. Vahiy edilmesinden önce toplum efsanelere inanıyordu.

Denton sakinlerinden John Lehr, Kuran'da yer alan bilim hakkında daha fazla şey öğrenmek için gösterime katıldığını belirtti. "Lehr, "çoğu insanın bu konuda bilgisiz olduğunu düşünüyorum" dedi. "Kuran'daki mucizelerden biri de bu yüzyılda keşfedilen bilimsel ilkelerin 7. yüzyılda indirilmiş olmasıdır" diye ekledi.

Film, Kuran'da yer alan prensipleri inceleyerek başlıyor, ardından da Allah'ın evreni yoktan yarattığı hükmü gibi bu bildirmelerle uyuşan bilimsel bulguları inceliyor.

Çoğu bilim adamı Büyük Patlama teorisinin doğruluğu konusunda uzlaşıyor. Filme göre, bu teori, Büyük Patlama öncesinde ne madde ne enerji ne de zamanın var olmadığını ortaya koymakta.
Filme göre, tarihsel olarak bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinin anneye ait olduğuna inanılmaktaydı. Kuran ise rahme giren spermin bebeğin cinsiyetini belirlediğini bildirmekte ve bilim adamları da yakın zamanlarda cinsiyetin baba tarafından belirlediğini kabul etti.

Dernek üyeleri, filmin ardından seyircilerin Kuran ve İslam hakkında soru sormasını teşvik ettiler. Katılımcılar ayrılırken birkaç soru yöneltildi.

Garland Koleji son sınıf öğrencisi Neil Watson, üç yıl boyunca Kuran'ı araştırıp camiye gitmeye başladığını söyledi. Watson, "İslam'ın güzel bir din olduğunu, hayret uyandırıcı olduğunu düşünüyorum" dedi. "İnsanların İslam hakkında daha objektif olmaları gerektiğine inanıyorum. Açık fikirli olarak yaklaştığınızda çok daha fazlasını öğreniyorsunuz" diye ekledi.