Evrim Teorisine Karşı Büyük Komplo...

Belçika'nın Flemenkçe olarak yayınlanan tanınmış günlük gazetelerden De Morgen, Harun Yahya'nın Yaratılış Atlası adlı eserini üçüncü kez haber yaptı. 16 Şubat 2008 tarihinde yayılanan haberde, Yaratılış Atlası'nın ardından Belçika'da evrim teorisine inancın gittikçe azaldığı vurgulandı. Kapaktan yer verilen haberde, "Evrim Teorisine Karşı Büyük Komplo" başlığı altında şunlar yazıyordu:

"Maymunlardan geldiğimize inanmıyorum. Kuran’da bunun doğru olmadığı belirtiliyor." Müslümanlara geçen haftalarda evrim teorisini neden reddettikleri soruldu. Bu soruyu soran ise, neredeyse hep aynı isimle karşılaşıyor: Harun Yahya…

"Kuran’da Allah’ın bizleri topraktan yarattığı ve ona hayat verdiği (ruhunu üflediği) bildiriliyor. Bizler evrim teorisini dine karşı mücadele etmeye çalışan ideolojik bir sistem olduğu için kabul etmiyoruz. Bu teori bilimsel bir bahane. Biz bilime karşı olduğumuz için değil, teorinin çelişkilerini tekzip edebileceğimiz yeterli bilimsel delilimiz bulunduğu için kabul etmiyoruz." Bunlar imam Taouil Nordine’nin bu ayın başlarında Gent Üniversitesi profesörü Johan Braeckman ile yaptığı tartışma sırasında ortaya çıkan hararetli yorumlardan bir kısmı.

… Evrim teorisinin kurucusu olan Charles Darwin yılı yaklaşıyor, fakat aynı zamanda ülkemizde evrim teorisi giderek daha fazla reddediliyor. Örneğin Müslüman öğrencilerin büyük bir kısmı canlıların ortak bir atası olduğunu ve yüzyıllar boyunca evrimleştiklerini kabul etmiyorlar. Nordine, "Kendilerine sorarsak buna kesinlikle hiçbir Müslüman inanmaz" diye öne sürüyor.

(De Morgen): Genç Müslümanlar’dan evrim teorisiyle ilgili çok fazla soru alıyor musunuz?

Nordine: "Elbette. Birçok Müslüman okula gidiyor. Buna inanmadıkları için soruların gelmesi çok mantıklı. Bu durumda bana telefon ediyorlar, ya da mesaj gönderiyorlar. Fakat teori doğru mu diye sormuyorlar, ona (evrime teorisine) nasıl tepki vereceklerini soruyorlar."

(De Morgen): Akademik dünyanın aksine evrim teorisine karşı bilimsel delilleriniz olduğunu söylüyorsunuz. Bu konuda Türk Harun Yahya’ya başvurdunuz. Siz kendisini ve fikirlerini nasıl öğrendiniz?

Nordine: "... Yahya kendisinin gerçek ismi değil. İnanç uğruna zorlu mücadele vermiş iki peygamberin isimlerinin birleşimi. Yahya aynı zamanda bir kitap yazdı: Evrim Aldatmacası. ...Yahya biraraya getirdiği bilgi için çok fazla çaba harcamış bir kişi. Bu artık çok daha açıklık kazandı. Akademisyen bilim adamları, Harun Yahya ismini büyük olasılıkla tanıyacaklardır. Aslında Avrupa ülkelerindeki çoğu meslektaşları gibi 2007 yılının başlarında müthiş bir kitap gönderildi: Yaratılış Atlası. Altı kilo ağırlığında, görkemli resimlerle ve renkli hologramlarla bezenmiş bu kalın ciltli özel baskının üzerinde altın harfler yer alıyor…"

... Antwerp Üniversitesi’nde ekoloji profesörü Hetwig Leirs: "... (Atlas'ın) metni birkaç yıl öncesinde, biyomedikal bilim dallarında okuyan birkaç Müslüman öğrencinin evrim teorisiyle ilgili dersin ardından verdiği kitaplarla tıpatıp aynı. 'Profesör bunu mutlaka okumalısınız. Çünkü bize derste anlattıklarınız mümkün olamaz. Maymundan gelmiş olamayız. Biz yaratıldık.' (diyorlardı)." Biyolog, ofisinde "Bu kitabın adı Evrim Aldatmacası idi." diye açıklıyor...

... Antwerp Üniversitesi'nden 200 öğrenci arasında bir inceleme yaptı... Fakat eğitim gören öğrencilerin yüzde 86’sı Katolikti. Yahudi öğrenciler de bu oranı düşürüyordu ve on kişi arasında altından fazlası maymundan geldiğine inanmıyordu. Müslüman öğrencilerde ise durum daha da kararlıydı: on kişi arasından sekizden fazlası evrim teorisinin tümüyle bir saçmalık olduğunu düşünüyordu.

… Yaratılış Atlası'nda oldukça açık biçimde ifade ediliyor. Bu kitapta Harun Yahya ya da gerçek ismiyle Adnan Oktar, sadece 'biyolojik tartışma' yerine 'Darwinizm'in yalanlarını' açığa vuruyor. Hatta tüm nefretin, Nazizmin, ırkçılığın, Marksizmin, Faşizmin ve 9/11 terörünün sorumlusunun Darwin ve taraftarları olduğunu açıklıyarak, kitabında bombardıman yapıyor.

Selahattin Koçak: "Yahya’nın niyeti genç insanları dindarlaştırmak, görünen o ki bunu başarıyor. Gerçekten de konu bundan ibaret, saf İslam'a dönmek…"

Oktar… önceki yıl aniden Avrupa’nın her yerinde ortaya çıktı. Evrim teorisine karşı mücadele eden Amerikalı yaratılışçıların ardından yeni bir sesti ve yıllardır Türkiye’de yerleşik olan, Türk avukat ve doktorlar ile birlikte, Bilim Araştırma Vakfını (BAV) kurdu. Onlara göre amaçları ‘barış, huzur ve sevgi’ getirmek… Doksanların sonlarından itibaren kendilerini Darwinistlere karşı mücadeleye adadılar. Bunu adım adım yürüttüler. 2005’te Türk fen bilimleri öğretmenlerinin yarısı hala evrim teorisini kabul ediyordu. Geçen sene yapılan benzer bir ankete göre, yalnız dörtte biri kalmıştı.

… Oktar geçtiğimiz yaz, Atlas ile ilgili soruları cevaplamak üzere gazetecileri lüks bir yata davet etti. "Hitler ve Mao, Darwinisttir. Darwinizm çatışmayı teşvik eden tek felsefedir." diye açıkladı. "Türkiye dünyanın merkezi haline gelmiştir." diyerek katıldı Tarkan Yavaş… Science dergisinin Fransız temsilcisi Atlas’ın yayınlanması ile ilgili soru sorduğunda şu cevabı aldı: "Kitapları toplayıp, yakacaklar mı, tıpkı Nazi dönemindeki gibi… Bir yasaklama ya da engel, Darwinizm'in çöküşünü durduramaz."…

Harun Yahya’nın 250’den fazla kitabının yanı sıra, oldukça güzel hazırlanmış internet siteleri var. Ve Harun Yahya'nın söylediğine göre şu ana kadar dünya çapında 3.000 konferans yapılmış. Peki ya Belçika'da? "Şu an Belçika’da bir konferans organizasyonumuz yok." Şöyle devam ediyor ardından: "Bu eskiden böyledi, fakat eğer isterseniz, size konferans düzenlemenizde yardımcı olabiliriz."